sadsad x
asdasd

Cildim Çok Yağlı Diyenlere! Yağlı Cilt Temizleme Yöntemlerine Birlikte Göz Atalım!

Yağlı cilt yapısı, genellikle en sorunlu cilt tiplerinden biri olarak kabul edilir ancak “yağlı cilt nasıl temizlenir” sorusuna yanıt arayanlar, doğru ve doğal içerikli ürünler kullanarak bu durumla kolayca başa çıkabilir. Sağlıklı ve dengeli bir görünüm için atılması gereken ilk adım, düzenli ve derinlemesine bir temizlik ile yüz hijyenini sağlamaktır. Cilt tipinize uygun ve doğal bir ürün seçimi ile hem nem dengesine zarar vermeden cildinizi arındırabilir hem de cildinizin ihtiyacı olan bakımı yapabilirsiniz. Ayrıca yağlı cildin yol açtığı aşırı parlama ve belirgin gözenekler gibi problemleri de ortadan kaldırabilirsiniz.

Yağlı Cilt Neden Olur?

Yağlı cildin sebebi, cildin hemen altında bulunan yağ bezlerinin gereğinden fazla sebum üretmesidir. Sebum yağlardan oluşan bir maddedir ve aslında cildi dış etkenlerden korumak için gereklidir. Ancak aşırı sebum üretimi cildin yağlı olmasına, gözeneklerin tıkanmasına, siyah nokta ve sivilce gibi cilt sorunlarının ortaya  çıkmasına sebep olabilir. Özellikle 17-25 yaş arası bireylerde hormonların etkisiyle sebum üretimi daha yoğundur ve bu yaşlarda sivilce ile karşılaşılmasının sebebi de aslında fazla sebum üretimidir. Elbette, yağlı cilt sadece bu yaş aralığındaki bireylerde değil her yaşta görülebilir ve birçok insanın cilt tipi budur. Ayrıca sıvı kaybı, yanlış beslenme ve genetik faktörler de yağlı cildin nedenleri arasındadır. Yine aşırı alkol tüketimi, yeterince su içmemek, uykusuzluk, yanlış cilt bakım ürünleri kullanmak da cildin yağlanması ile sonuçlanabilir.

Yağlı Cilt Nasıl Temizlenir?

”Cildim çok yağlı” diyenlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, yoğun kimyasal içeren ürünlerle ve sert bir şekilde cilt temizliği yapmaktır. Oysa sıkça karşılaştığımız “yağlı cilt temizleme yöntemleri nelerdir” sorusunun yanıtı, doğru seçimlerde ve doğal ürünlerde saklıdır. Unutmamak gerekir ki yağlı cilde neden olan sebum aynı zamanda cildin nem dengesi için vazgeçilmezdir. Cildi dış etkenlerden koruyan bariyere zarar vermeden, doğal bakım formülleri sunan ürünlerle, nazik ve düzenli bir şekilde temizlemek yeterlidir. Tüm bunları göz önüne alarak oluşturacağınız bir günlük bakım rutini ile ciltteki sebum dengesini kolayca sağlayabilirsiniz. 

Yağlı Cilt Nasıl Engellenir?

Yağlı cilt genellikle genetiktir, yani bir cilt tipini değiştirmek mümkün değildir. Bununla birlikte doğal içerikli ve doğru ürünler kullanmak etkili olsa da yağlı ciltleri temizleme yöntemlerini hayat tarzında yapılacak bazı değişiklikler ile desteklemek gereklidir. Yaşam biçimi haline getirmeniz durumunda yağlı cilt sorununuzun minimum seviyeye inmesine yardımcı olacak davranışları şöyle sıralayabiliriz: 

  • Yeterli miktarda su içmek

  • Sağlıklı ve düzenli beslenmek

  • Alkol tüketiminden uzak durmak

  • Aşırı yağlı, şekerli ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak 

  • Uyku düzenine dikkat etmek

 

Ayrıca yapılan araştırmalar, düzenli egzersiz yaparak kan dolaşımını hızlandırmanın da cilt sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur. 

Yağlı Cilde Doğal Çözüm

Yağlı cilt yapısına sahip olanların yaptığı en önemli hatalardan biri, makyaj yaparken cildin nefes almasını engelleyen ürünler kullanmaktır. Saatlerce cilt yüzeyinde kalan bu tip ürünler gözenekleri tıkar ve bu durum aşırı sebum üretimine zemin hazırlar. Bu nedenle cilt temizliğine özen gösterilmesi, özellikle uyku saatinden önce yüzün kir ve makyaj kalıntılarından arındırılması büyük önem taşır. Günde iki defa cilt tipinize uygun, teninizi yumuşak bir şekilde temizleyen ve doğal içerikli bir yüz temizleme köpüğü kullanmak, olası cilt sorunlarına karşı alınabilecek en basit ve etkili önlemdir. Günlük cilt bakımınız için Siveno tarafından üretilen %100 doğal ve çevre dostu ürünleri satın alabilir, daha sağlıklı ve canlı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.