sadsad x
asdasd

Doğal ve Hijyenik El Temizliği

Doğru el yıkama alışkanlığı kazanarak hastalıklara neden olan virüs ve mikroorganizmalardan korunabilirsiniz. Solunum yoluyla bulaşan virüsler damlacıklar halinde göz, burun ya da ağızdan vücuda girerek hastalıkların yayılmasını hızlandırır. Yüzeyler üzerinde bulunan mikroorganizmalar ise el teması sayesinde kolayca insanlara bulaşır. Kendinize ve çocuklarınıza kazandıracağınız hijyenik el yıkama alışkanlığıyla toplum sağlığının korunmasına da yardımcı olabilirsiniz. Ellerinizi derinlemesine temizlerken bakımını da yapan en kaliteli doğal sabunları Siveno’da bulabilirsiniz.

El Temizliği Neden Önemlidir?

Hastalık yapan mikrop ve virüsler el temasıyla bir kişiden diğerine kolayca bulaşır. Salgınlar sırasında hastalıktan korunmak için alabileceğiniz en basit önlem el temizliğidir. Ellerinizi su ve sabunla sık sık yıkayarak hem kendinizi hem de yakınlarınızı mikroplara karşı koruyabilirsiniz. Okul, kreş, ofis, toplu taşıma, spor salonu ve alışveriş merkezi gibi yaşam alanları çok sayıda kişinin bir arada bulunduğu ve bulaşıcı hastalıkların kolayca yayıldığı yerlerdir. Halka açık mekân ziyaretlerinden ve toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra ellerinizi hijyen kurallarına uyarak yıkamanız gerekir. Böylece bulaşıcı hastalıklara karşı en etkin önlemi almış olursunuz.  

El Nasıl Yıkanır ve Hijyenik El Temizliği Nedir?

Su ve sabunla yapılan rutin el yıkama işleminin dışında hijyenik el yıkama ve cerrahi el yıkama olmak üzere iki farklı el yıkama yöntemi daha vardır. Cerrahi operasyona girecek doktorlar ve sağlık ekibi, tüm mikroorganizmalardan arındıracak biçimde ellerini yıkayarak ameliyathaneye girerler. Hijyenik el temizliği ise rutin yıkamadan farklı olarak yapılan ve dikkatli olmayı gerektiren bir el yıkama tekniğidir. İçerisinde bazı kurallar barındıran hijyenik el yıkama yöntemi, bireyleri bulaşıcı hastalıklara karşı koruyan en basit korunma yoludur.

Hijyenik El Yıkama Nasıl Yapılır?

Virüs, bakteri ve mikroplardan korunmayı hedefliyorsanız yüzeysel el yıkama alışkanlığından vazgeçmeniz gerekir. Suyun altında bir miktar sabunla ve hızlı biçimde yapılan yıkama işlemi hijyenik el temizliği için yeterli olmaz. Ellerinizin her yerini ovalayarak 15 – 20 saniye boyunca yıkamanız gerekir. Parmak araları, bilekler, parmaklar, ellerin sırt kısımları, avuç ve tırnak içleri iyice sabunlanıp ovularak yıkanmalıdır. Hijyenik el yıkama yöntemini şu şekilde uygulayabilirsiniz:

  • Ellerinizi tamamen ıslatarak işe başlayın. Sıcak veya soğuk su kullanabilirsiniz. Ellerinizin her yeri ve bilekleriniz ıslandıktan sonra sabunlama aşamasına geçin.

  • Ellerinizi katı veya sıvı sabun çeşitleriyle yıkayabilirsiniz ama çoklu kullanıma açık alanlarda katı sabun kullanmak riskli olabilir.

  • El yıkama işleminden sonra tüm yüzeyi temizlenmeyen katı sabunlarda mikroorganizmalar kalabileceği için ellerinizi sıvı el sabunu ile yıkamayı tercih edebilirsiniz.

  • Bir avucunuzun içerisine yeterince sıvı sabun koyun ve iyice köpürünceye kadar ovalayın.  

  • Ellerinizin sırt kısmını, parmaklarınızın her birini ve aralarını, bileklerinizi, avuç içlerini, tırnakların yüzey ve iç kısımlarını yaklaşık 10 saniye boyunca bastırarak yıkayın.  

  • Son aşamada ellerinizi akan suyun altında sabundan arınana kadar iyice durulayın. Ellerinizi kâğıt havlu ya da size ait bir havlu ile kurulayın.

Zeytinyağlı Sabun Çeşitleri Ellerinizi Kurutmaz

El ve vücut temizliği için formüle edilen doğal zeytinyağlı sıvı sabun çeşitleri hassas ciltlerde bile rahatlıkla kullanılabilir. Doğal sabunlar içerdikleri doğal yağ asitleri ve vitaminlerle ellerinizi derinlemesine temizlemekle kalmaz nemlendirerek bakım da yapar. Zeytinyağlı sabun ile yıkanan ellerde kuruluk hissi de oluşmaz. Doğal yağ asitleriyle formüle edilen ve kimyasal madde içermeyen doğal sabunlar elinizde yumuşak bir his bırakır. Zeytinyağı, portakal yağı, hint yağı, gliserin ve sirke gibi tamamen bitkisel özlerle tasarlanan doğal sabunları vücut temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Cilt için faydalı vitamin ve mineral takviyesiyle üretilen doğal yağlı sabunlar nemlendirici özellikleri sayesinde büyük ilgi görür. Doğal kokusu ve yumuşak içeriğiyle ferahlık hissi veren zeytinyağlı sıvı sabun çeşitlerini Siveno’dan kolayca satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.