sadsad x
asdasd

Doğal Ürünlerle Fayans Nasıl Temizlenir?

Stil ve desenleri sonsuz olan, iç dekorasyonunuzla şık bir şekilde harmanlanan fayanslar ihmal edildiğinde; leke, kir, toz gibi nedenlerden ötürü parlaklığını yitirir. Ancak fayansları temizlemenin ve parlatmanın doğal yolları vardır. Paradan tasarruf etmek ve çevreyi tehlikeli kimyasallardan korumaya yardımcı olmak için evinizde doğal malzemeler kullanarak fayans temizliği yapabilirsiniz.

Doğal Ürünlerle Fayans Nasıl Temizlenir?

Donuk fayanslar odanızın sıkıcı görünmesine yol açar. Evinizde bulunan doğal malzemelerle fayanslarınızı güzelleştirebilir, parlak ve yeni görünmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli karo temizliği yapıldığında; kir ve lekelerin çıkarılması daha rahat olacağından, kimyasal ürünler yerine doğal ürünlerin kullanımı kolaylaşacaktır. Fayanslar nasıl parlar sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz:

Sabunlu Su

Doğal sabun ve ılık su karışımı bu süreçte en büyük yardımcınız olabilir. Sabunlu su ile temizleme işlemi yaparken, lekeleri nazikçe ovalamak için yumuşak bir fırça veya sünger kullanabilirsiniz. Son olarak, zemini temiz su ile durulamalı ve yumuşak bir bez kullanarak kurulamalısınız.

Karbonat

Karbonat, fayans üzerindeki lekeleri, kirleri temizlemede ve renk değişimlerini gidermede faydalı olabilir. Karbonatı fayanslarınızda kullanmak için; ılık suya ¼ fincan karbonat ve ¼ fincan beyaz sirke ekleyerek macun kıvamına gelene karıştırmalısınız. Karbonattan hazırlayacağınız bu macunu, fayanslarınızı canlandırmaya yardımcı olan doğal bir cila olarak düşünebilirsiniz. Evinizi taze bir koku ile kaplamak için, karışımın içerisine birkaç damla lavanta yağı da ilave edebilirsiniz. Fayanslarınızı durulamadan önce macunu yaklaşık 10 dakika boyunca fayansların üzerinde bırakmalısınız. Ardından temiz bir su ile silerek, yüzeyi kurulayabilirsiniz. Karbonat aynı zamanda, zararlı bakterilerin yok edilmesinde de kullanabileceğiniz ekolojik bir üründür.

Sirke

Sirke, temizleme ihtiyacını karşılayan güçlü bir doğal temizleyicidir. Bir kovada 1 ölçek suyu 1 ölçek beyaz sirke ile karıştırmalısınız. Seyreltilmemiş sirke kullanmak fayanslarınıza zarar verebilir. Bu nedenle seyreltilmiş şekilde kullanmak önemlidir. Alternatif olarak, seyreltilmiş sirkeyi bir sprey şişesine koyarak, fayanslarınıza küçük parçalar halinde püskürtebilirsiniz. İşlem sonunda fayansları ılık su ile durulamalı ve kuru bir bez ile silmelisiniz.

Sirke, Kabartma Tozu ve Limon

Güçlü bir temizleyici oluşturmak için bu üç ürünü birleştirerek parlaklığı geri getirebilirsiniz. 1/2 su bardağı beyaz sirkeyi, yarım fincan limon suyu ve kabartma tozunu, bir kova ılık su ile karıştırmalısınız. Fayanslarınızı hazırladığınız temizleme solüsyonuyla silerek, ardından zemini iyice durulamalısınız. Fayanslarınızın nemli kalmaması için kuru bir bez ile de silebilirsiniz.

Fayanslarınızın yüzeyinizde bir parlaklık sağlamak için yukarıdaki seçeneklerden seçiminizi yapabilir veya farklı yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Zemine Uygun Fayans Temizleyici

Fayansların temizlenmesi ve bakımı söz konusu olduğunda; onlara zarar verebilecek ve etkisiz bir sonuç yaratacak aşındırıcı ve kimyasal temizlikten kaçınmalısınız. Fayans türünüzü de göz önüne alarak, düzenli bakım için doğru, doğal temizlik ürünleri ile, zorlu temizlik işlemlerinde bile iyi bir iş çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz. Doğal bileşenli ürünler kullanmanız, yıllarca parlayacak fayanslara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Hem banyo hem de mutfak fayansları için en iyi fayans temizleyici, sahip olduğunuz fayans türüne bağlıdır. Bu nedenle, doğru iş için doğru ürünü seçmek önemlidir. Porselen veya seramik fayanslar, bakımı en kolay olanlardır ve kolayca çizilmezler. Bu tür fayanslarda ılık suyla karıştırılmış hafif bir temizleyici kullanmanız doğru olacaktır. Mermer ve doğal taş fayanslar ise daha hassas bir temizleme gerektirir.

Eğer mutfakta ocak arkasındaki fayansları temizliyorsanız, doğal bir parlaklık sağlama ve yağ çözücü özelliklere sahip olan, portakal veya limon yağını kullanabilirsiniz. Doğrudan fayans yüzeyine birkaç damla damlatıp, ardından nemli bir bez veya süngerle silebilirsiniz. Bu işlem sayesinde fayanslarınız temiz ve parlak olurken, aynı zamanda evinizin kokusu da tazelenecektir.

Sert kimyasalları tercih etmeniz; fayanslarınızın parlaklığını yitirmesi ve çok kısa bir zaman içerisinde aşınmasına sebep olacaktır. Bu açıdan; uzun süreli kullanım ve parlaklık için doğal içeriğe sahip ürünlerle etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Tamamen doğal içerikli temizlik ürünlerini Siveno'da bulabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.