sadsad x
asdasd

Yağlı Cildinize Doğal Bakım Yaparak Pürüzsüzlük Sağlayın

Sağlıklı ve güzel bir cilt kusursuz görünmek için vazgeçilmez bir unsur. Cilt tipleri içinde bakımı en zor olanlardan biri yağlı cilt. Yağlı ciltler için cilt bakımı doğru ve doğal içerikli ürünler ile yapılmadığı takdirde cilde yarardan çok zarar verme riski taşıyor. Kimi zaman hoş olmayan ve pürüzlü bir görünümden daha fazlasına, yani rahatsızlık hissine de neden olabilen yağlı cilde karşı en etkili çözüm tabii ki doğal bakım.

Yağlı Cilt Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Cildin hemen altında, cildin sağlıklı olması için hayati önem taşıyan ve sebum ismi verilen yağlı maddeyi üreten bezler vardır. Sebum cilt ve saç sağlığı için çok önemlidir ancak çeşitli sebeplerle aşırı sebum üretimi yağlı cilde ve yağlı cildin beraberinde de birçok soruna neden olur. Yani yağlı cilt aşırı sebum üretimi neticesinde ortaya çıkan cilt tipidir. Yağlı cilde neden olan etkenler arasında şunlar sayılabilir: 

 

  • Genetik: Yağlı cilt ailelerde yayılma eğilimindedir, eğer ebeveynlerinizden birinin cildi yağlı ise sizin de yağ bezlerinizin aşırı çalışma ihtimali yüksektir.

  • Yaş: Cilt yaşlandıkça daha az sebum üretir, bu da örneğin 20’li yaşlardaki kişilerin cildinin 50’li yaşlardakine kıyasla daha az yağlı olduğunu anlamına gelir. 

  • Hava ve çevre: Sıcak ve nemli iklimlerde yaşamak da cildin yağlanma eğilimi göstermesine neden olur. Ayrıca aynı etki elbette yaz aylarında da görülür.

  • Yanlış beslenme: Aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek cildi yağlandırabilir. Aynı şey aşırı yağlı yiyecekler için de geçerlidir.

  • Yanlış cilt bakım ürünleri kullanmak: Yanlış cilt bakım ürünleri kullanarak gözeneklerin tıkanmasına ya da genişlemesine sebep olmak. Her iki durumda da bezler aşırı sebum üretebilir, dolayısıyla gözeneklerinize iyi bakmanız önemlidir.

  • Hormonal değişimler: Hormonal değişimler cildin aşırı sebum üretmesinde önemli rol oynar. Ergenlik dönemindeki çoğu kişide yağlı cilt görülmesinin altında yatan sebep de o dönemde bireylerin yaşadığı hormonal değişimlerdir.

 

Yeterince su içmemek ve cildiniz yağlı olduğu için nemlendirici kullanmamak da yine cildin yağlanmasına yol açabilen etkenlerdir. Doğal içerikli nemlendiricilerin yağlı cildi daha yağlı hale getirdiği inanışı kesinlikle doğru değildir. 

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yağlı cilt çoğunlukla kişiyi rahatsız eder, ayrıca pürüzlü bir görünüme sebep olması da deyim yerindeyse can sıkıcıdır. Bu durumdan kurtulmak için yapılan en büyük hata, kimyasal içerikli ürünleri aşırı kullanarak cilde ciddi anlamda zarar vermektir. Bunun yerine doğal yüz yıkama köpüğü ve doğal sabunlar gibi doğal içerikli ürünler kullanmak çok daha doğrudur. Yağlı ciltler için bakım konusunda yapılması gerekenler arasında şunlar sayılabilir:

 

  • Yüzünüzü düzenli olarak yıkayın: Yüzünüzü sabah ve akşam düzenli olarak ve tabii ki cilt tipinize uygun doğal yüz yıkama köpüğü gibi ürünler kullanarak yıkayın. Yıkarken soğuk ya da sıcak değil, ılık su kullanmaya özen gösterin.

  • Nemlendirici kullanın: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok kişi yağlı cildin nemlendiriciye gereksinimi olmadığını, hatta nemlendiricilerin cildi yağlandırdığını düşünür ancak bu doğru değildir. Cildinizi tahriş etmeyecek doğal içerikli nemlendirici ürünler kullanarak yağlı cildinizi ihtiyacı olan dengeye ve tabii ki pürüzsüz görünüme kavuşturabilirsiniz.

 

Yağlı ciltler için cilt bakımının vazgeçilmezi olan yüz yıkama köpüğü ve daha birçok doğal kişisel bakım ürünü Siveno kişisel bakım serisinde sizleri bekliyor. Hemen alışveriş yapmaya başlayarak doğaya ve çevreye saygılı, sağlıklı ve doğal ürünlerle daha güzel, pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.